INFORMÁCIE

Klub filmových novinárov SSN          č.1/2003

PROGRAM                   Január 2003  

2.1.2003        11.00       Dnes neumieraj - USA – 2002 – 134 min.

PCC                               r. Lee  Tamahori - Tatrafilm

3.1.2003        11.00       Ľúbi ma, neľúbi ma - Francúzsko – 2001 – 100 min.

Mladosť                         r. Laetitia Colombani - SPI International + KF Pôvod sveta – 20 min.

8.1.2003        13.00       Bombakšeft - USA – 2002 – 86 min.

Tatra                              r. Anthony a Joe Russo - Continental film

10.1.2003      11.00       Storytelling – USA – 2001 – 87 min.

FK ic.sk                         r. Todd Solondz – ASFK

14.1.2003      11.00       Teroristka - India/USA – 1998 – 100 min.

FK ic.sk                         r. Santhos Sivan – Intersonic      

14.1.2003      12.45       Výročná schôdza KFN SSN – FK ic.sk (pozri s.7)

16.1.2003      13.00       Rozprávka rozprávok - Rusko - 1973-1979 – 57 min.

FK ic.sk                         r. Jurij Norštejn – ASFK - pásmo: Líška a zajac /Lisa i zajic/ - 1973,

                                      Volavka a žeriav /Caplja i žuravl/ - 1974, Jež v hmle /Jožik

                                      v tumane/ - 1975, Rozprávka rozprávok /Skazka skazok/ - 1979

21.1.2003      13.00       Voľnobeh - Slovinsko – 1999 – 88 min.

FK ic.sk                         r. Janez Burger – ASFK

22.1.2003      11.00       8 žien - Francúzsko – 2001 – 103 min.

Mladosť                         r. Francois Ozon - SPI International

23.1.2003      13.00       Waterloo po česky – ČR – 2002 – 95 min.

PCC                               r. Vít Olmer – Tatrafilm

28.1.2003      11.00       Zem nikoho -Fran./Tal./Bel./GB/Slovinsko/Švaj.- 2000 – 98 min.

FK ic.sk                         r. Denis Tanović – Intersonic

29.1.2003      13.00       Pred svadbou nie! - USA – 2001 – 124 min.

Tatra                              r. David Mirkin - Continental film

30.1.2003      13.00       Kuriér – Francúzsko/USA – 2002 – 94 min.

PCC                               r. Louis Leterrier, Corey Yuen – Tatrafilm

31.1.2003      11.00       Tlačová konferencia – SFÚ v roku 2002 – FK ic.sk

Zmena programu vyhradená – Informácie a zmeny: www.spi-film.sk

 

Poznámka v januári 2003 sa nebudú konať novinárske projekcie k filmom: Ples príšer /Monster's Ball/ - USA – 2002 - r. Marc Forester – Intersonic a Pán prsteňov 2: Dve veže /The Lord of the Rings: The Two Towers/ - r. Peter Jackson - Continental film – USA – 2002.

Vybratým novinárom rozošlú pozvánky na premiéru distribučné spoločnosti.

 

Upozornenie31 členov KFN SSN, ktorí uviedli svoju e-mailovú adresu v dotazníku – zasielame Informácie od č.1/2003 prostredníctvom elektronickej pošty.  

 

  Redakcia: Hálkova 34, 831 03 BA, tel. po 20.00 – 02 / 44 25 93 07
            SFÚ – (8.00 – 16.30), tel. 02/ 57 10 15 09 /Š.Vraštiak/
 Vydalo: SSN a KFN Bratislava, Náklad: 100 ks, Uzávierka: 18.12.2002

Premiéry v slovenských kinách

január  2003

2.1.2003        -        Ľúbi ma, neľúbi ma  la folie... pas du tout/ - Francúzsko - 2001

                                r. Laetitia Colombani - SPI International

                                Predfilm - Pôvod sveta – SR - 2002

                                r. Katarína Kerekesová

                      -        Dnes neumieraj /Die Another Day/ - USA - 2002

                                r. Lee  Tamahori - Tatrafilm

                      -        Ples príšer /Monster's Ball/ - USA - 2002

                                r. Marc Forester - Intersonic

9.1.2003        -        Bombakšeft /Welcome to Collinwood/ - USA - 2002

                                r. Anthony a Joe Russo - Continental film

                      -        Storytelling – USA - 2001

                                r. Todd Solondz - ASFK

15.1.2003      -        Voľnobeh /V leru/ - Slovinsko - 1999

                                r. Janez Burger - ASFK

                      -         Rozprávka rozprávok /Skazka skazok/ - Rusko - 1973-1979

                                r. Jurij Norštejn – ASFK - pásmo:

                                                                      Líška a zajac /Lisa i zajic/ - 1973

                                                                      Volavka a žeriav /Caplja i žuravl/ - 1974

                                                                      Jež v hmle /Jožik v tumane/ - 1975

                                                                      Rozprávka rozprávok /Skazka skazok/ - 1979

16.1.2003      -         Pán prsteňov 2: Dve veže /The Lord of the Rings: The Two Towers/                       

                                 r. Peter Jackson - Continental film – USA – 2002

23.1.2003      -         Waterloo po česky – ČR – 2002

                                 r. Vít Olmer – Tatrafilm

        -         8 žien /8 femmes/ - Francúzsko – 2001

                   r. Francois Ozon - SPI International

        -         Teroristka /The Terrorist/ - India/USA – 1998

                   r. Santhos Sivan – Intersonic

30.1.2003      -         Pred svadbou nie! /The  Heartbreakers/ - USA – 2001

                                 r. David Mirkin - Continental film

                      -         Kuriér /The Transporter/ - Francúzsko/USA – 2002

                                 r. Louis Leterrier, Corey Yuen – Tatrafilm

     

Predpoklad premiér v slovenských kinách

február  2003

6.2.2003        -        Analyzuj - Lezieš mi na nervy /Analyze That/ - USA - 2002

                                r. Harold Ramis -Continental film

                      -        Druhá mladosť /Crush/ - GB/Nemecko/USA - 2001

                                r. John McKay - Tatrafilm

                      -        Zem nikoho /No Man's Land/ -Fran./Tal./Bel./GB/Slovinsko/Švaj.- 2000

                                r. Denis Tanović - Intersonic

                      -        Som agent /I Spy/ - USA - 2002

                                r. Betty Thomas - ITAFILM

10.2.2003      -        Cool a Crazy /Heftig and begeistret/ - Nórsko/Švédsko/Fínsko - 2000

                                r. Knut Erik  Jensen - ASFK

                      -        Búrlivá svadba /Monsoon Wedding/ - USA/India/Tal./Nem./Fran. - 2001

                                r. Mira Nair – ASFK

13.2.2003      -        Chyť ma, ak to dokážeš /Catch me if you can/ - USA - 2002

                 r. Steven Spielberg - Tatrafilm

                      -        Baby to chcú tiež, ale poriadne /Mädchen, Mädchen/ - Nemecko - 2002

                                r. Dennis Gansel - Continental film

20.2.2003      -        Kniha džungle 2 /Junglebook 2/ - USA - 2002

                 r. Steve Trenbirth - Saturn

                      -        Rýchly bežec /Atanarjuat: The Fast Runner/ - Kanada - 2000

                                r. Zacharias Knuk - Intersonic

                      -        Solaris – USA - 2002

                                r. Steven Soderbergh - Tatrafilm

                      -        Hollywood Ending – USA - 2002

                                r. Woody Allen - Continental film

27.2.2003      -        Varovné zvonenie /The Ring/ - USA - 2002

                 r. Gore Verbinsky - Tatrafilm

                      -        K-19 /K-19: The Widowmaker/ - USA/Nemecko/GB/Kanada - 2002

                                r. Kathryn Bigelow - SPI International

                      -        Dva týždne na zaľúbenie /Two Weeks  Notice/ - USA - 2002

                                r. Mark Lawrence - Continental film

                      -        Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý - SR/ČR - 1992

                                r. Juraj Jakubisko – ITAFILM - obnovená premiéra – (1992) – skrátená   

                                verzia filmu (Director's cut) – o cca 15 min.

                      -        Národná bezpečnosť /National Security/ - USA – 2002

                                r. Denis Dugan – ITAFILM

 

Predpoklad premiér v slovenských kinách

marec  2003

6.3.2003        -        Smradi – ČR - 2002

                                r. Zdeněk Tyc – SPI International - ASFK

                      -        Štyri pierka /The Four Feathers/ - USA - 2002

                                r. Shekhar Kapu - SPI  International

                      -        Posledná lúpež /Heist/ - USA/Kanada - 2001

                                r. David Mamet - Continental film

                      -        Pravda o Charliem /The Truth About Charlie/ - USA - 2002

                                r. Jonathan Demme - Tatrafilm

                      -        Brak – ČR - 2002

                                r. Karel Spěváček – Tatrafilm

                      -        Dážď /Rain/ - Nový Zéland – USA - 2001

                                r. Christine Jeffs – Intersonic

- Opití láskou /Punch – Drunk Love/ - USA – 2002

                                r. Paul Thomas Anderson – ITAFILM            

l3.3.2003       -        Cuba Feliz – USA - 2002

                                r. Karim Dridi - SPI International

                      -        Loď duchov /Ghost Ship/ - USA - 2002

                                r. Steve Beck - Continental film

                      -        The Sin Eater – USA - 2002

                r. Brian Helgeland - Tatrafilm

20.3.2003      -        8 Mile – USA – 2002

                                r. Curtis Hanson – Tatrafilm

- Nedotknutý /Intacto/ - Španielsko – 2002

 r. Juan Carlos Fresnadillo – Intersonic

- Čert vie prečo /Čert ví proč/ - ČR/SR – 2002

r. Roman Vávra – SPI International

- Naqoyqatsi – USA – 2002

r. Godfrey Reggio – SPI International

                      -        Charlotte Gray – GB – 2002

                                r. Gilliam Armstrong - Continental film

                      -        Živý mŕtvy /Half Past Dead/ – USA - 2002

                                r. Don Michael Paul - ITAFILM

27.3.2003      -        Daredevil – USA – 2002

                r. Mark Steven Johnson - Tatrafilm

- Kto chytá draka /Veronica Guerin/ - USA – 2003

r. Joel Schumacher – Saturn

 

 

IX.PROJEKT 100 – 2003  (15.3. –30.5.2003)

Amarcord - Taliansko - 1974 - r.Federico Fellini - obnovená premiéra

Brazil - Veľká Británia - 1985 - r.Terry Gilliam

Diktátor /The Great Dictator/ - USA – 1940 - r. Charles Spencer Chaplin

Idioti /Idioterne/ - Dánsko - 1998 - r.Lars von Trier

Mliečna dráha /La voie lactée/ - Francúzsko - 1969 - r.Luis Buñuel 

Muž bez minulosti /Mies vailla menneisyyttä/ - Fínsko - 2002 - r. Aki Kaurismäki 

Naqoyqatsi - USA - 2002 - r.Godfrey Reggio

Noční hovory s matkou - ČR - 2001 - r.Jan Němec

Ostrov /Seom/ - Kórea - 2000 - r.Kim Ki-duk

Zväčšenina /Blow Up/ - Veľká Británia - 1966 - r.Michelangelo Antonioni - obn. premiéra

 

 

XII. medzinárodný filmový festival ETNOFILM Čadca 25.-28.9.2002

Ceny slovenským filmom

 

Rómsky dom – r. Marko Škop – Osobitná cena – Strieborný turoň

Parkan na brehu Dunaja – r. Tomáš Hučko–Cena Literárneho fondu za individuálny výkon

Hej, Slováci – r. Robert Kirchhoff – Cena Slovenskej televízie

Kto kope za Belgicko... – r. Ivan Hansman – Cena riaditeľa festivalu

Sila ľudskosti – r. Matej Mináč – Čestné uznanie

Akvárium – r. Jaroslav Vojtek – Čestné uznanie

Čačipen – r. Marek Kuboš, Juraj Lehotský, Braňo Vincze, Marián Blecha, Braňo Špaček,

                     Marko Škop – Cena filmových novinárov

      

In memoriam

  9.10.2002 – Bruno Oja /69/ - estónsky herec

23.10.2002 – Marianne Hoppe /93/ - nemecká herečka

23.10.2002 – Erik S.Klein /76/ - nemecký herec (DDR)

27.10.2002 – Andre De Toth /89/ - americký režisér

30.10.2002 – Juan Antonio Bardem /80/ - španielsky režisér

30.10.2002 – Lee H.Katzin /67/ - americký režisér

31.10.2002 – Raf Vallone /86/ - taliansky herec

10.11.2002 – Michel Boisrond /81/ - francúzsky režisér

IV. MFF Bratislava 29.11. –7.12.2002

 

C e n y 

nGrand Prix pre najlepší film  

          Japón /Japonsko/

          r. Carlos Reygades - Mexiko/Španielsko

 

nCena za najlepší ženský herecký výkon

          Oksana Akinšina, Kaťa Gorina - Sjostry /Sestry/

          r. Sergej Bodrov ml. - Rusko

 

nCena za najlepší mužský herecký výkon  

          Dan Condurache - In fiecare zi dumnrzeu ne saruta pe gura /Božie bozky/ 

          r. Sinisa Dragin - Rumunsko

 

nOsobitné uznanie 

          Respiro /Graziin ostrov/

          r. Emanuele Crialese - Taliansko

 

nCena FIPRESCI

          Maimil /Šimpanz/

          r. Aktan Abdykalykov - Kirgizsko/Francúzsko/Japonsko

 

nCena ekumenickej poroty

          Japón /Japonsko/

 

nOsobitné uznanie ekumenickej poroty

          Respiro /Graziin ostrov/

          In fiecare zi dumnrzeu ne saruta pe gura /Božie bozky/               

 

nCena divákov

          Quartétto

          r. Laura Siváková - SR/ČR

 

-         2.miesto - Děvčátko - ČR

-         3.miesto - Sestry - Rusko

 

B i l a n c i a

           Do programu bolo zaradených 194 filmov zo 46 krajín. Na 293 predstavení prišlo 30.000 divákov. Akreditovaných bolo 977 účastníkov a hostí z 18 krajín. Už po druhýkrát pracovala na bratislavskom MFF medzinárodná porota FIPRESCI. Zloženie tohtoročnej poroty: Dietrich Kuhlbrodt /Nemecko/, Éva Bársony /Maďarsko/, Pavel Branko /SR/, Johan Croneman /Švédsko/, Steven Yates /Veľká Británia/.

 

           V. ročník MFF Bratislava 2003 sa bude konať v termíne 28.11.-6.12.2003.    

 

 

 

 

5. Zlatá slučka 2002

    

        25. novembra 2002 boli vyhlásené výsledky 5. ročníka súťaže dabingu Zlatá slučka. Prvý v roku 1997, nultý ročník organizovalo len dabingové štúdio Maya, prvý ročník sa konal v roku 1998. Do súťaže sa prihlásilo 11 z cca 20 slovenských dabingových štúdií. Zlatá slučka má finančnú hodnotu 20.000.- Sk, Prémie /každé dielo nominované do súťaže/ hodnotu 8.000.- Sk. O ceny sa súťažilo v 8 kategóriách.

Víťazi:

Najlepšie slovenské dialógy – Milan Balog /Východ – Západ – Štúdio STV/

Najlepší zvuk – Miroslav Mlynka /Bedári – Štúdio Maya/

Najlepšie nadabované animované dielo – Rudolf /Štúdio Dimas/

Najlepší nadabovaný seriál – Providence /Štúdio Roko/  a Krehké vzťahy /Štúdio Artefakt/

Najlepší nadabovaný film – Na ostrie noža /r. Štefan Mandžár – Štúdio Lenox/

Najlepší detský herecký dabingový výkon – Tomáš Hollan /postava Bobyho v Červenej  
              vážke/

Najlepší mužský herecký dabingový výkon – Jozef Vajda a Ivan Romančík /postavy Riggsa

              a Murteaugha vo filme Smrtonosná zbraň III./

Najlepší ženský herecký dabingový výkon – Szidi Tobias /postava Pamely vo filme Život

              ako večierok/

Osobitná cena in memoriam Hereckej obce Slovenska – Soňa Kodajová za celoživotný

              prínos k rozvoju slovenských dialógov

PS – neexistujúca „Dabingová organizácia zboristov“ DOS udelila mimo hlavných kategórií aj ničím nedotovanú cenu za najlepšie slovenské titulky k zahraničnej telenovele v českom znení, ktorú zborovo získala televízia JOJ!   

 

8. Áčko 2002

8. ročník medzinárodnej prehliadky študentských filmov Bratislava 8.-10.12.2002

 

Hlavná cena festivalu – Cena KODAK VISION – 1220 m filmovej negatívnej suroviny

        KODAK VISION, formát 16 mm /Super 16/ za tvorivý a vizuálny prínos v kategórii

        najlepší film – Milan Balog za film Čužák s prihliadnutím k filmu Kulturfabrik    

Cena KODAK za nekonvenčný vizuálny prínos v kategórii najlepšia kamera – Milan Balog,

        Braňo Pažitka – za film Čužák

Ceny KODAK v kategóriách:

  hraný film – Víťazko – r. Albert Vlk

  dokumentárny film – Cez okno – r. Peter Filo

  animovaný film – Líškylovenie – r. Mišo Uhrín

  videoklip – Cesta do minulého tisícročia – r. Jana Kirschnerová

Ceny Literárneho fondu SR /finančná odmena á 7.500.- Sk/:

  najlepší hraný film – Mesto kostolov – r. Andrea Horečná

  najlepší dokumentárny film – Taká malá propaganda – r. Marek Kuboš – Cena za strih –

        František Krähenbiel

  najlepší animovaný film – Dnes mám prvé randevú – r. Boris Šima

  najlepší videoklip – Lásko má – r. Ivana Šebestová

Cena filmových novinárov – Cena Petra Mihálika – Taká malá propaganda –

        r. Marek Kuboš

Cena divákov – Kolekcia filmov Vyšší odborní škola filmová, Zlín, uvedená mimo súťaž

15. Európske filmové ceny – 7.12.2002 - Rím

 

Hovor s ňou /Hable con ella/ - Španielsko – r. Pedro Almodóvar –  5 nominácií

-         najlepší európsky film

-         najlepší európsky režisér – Pedro Almodóvar

-         najlepší európsky scenárista – Pedro Almodóvar        

8 žien /8 femmes/ - Francúzsko – r. François Ozon – 3 nominácie

-         najlepší ženský európsky herecký výkon – kolektív herečiek – Catherine Deneuve,

      Issabelle Huppert, Emmanuelle Béart, Fanny Ardant, Virginie Ledoyen, Danielle 

      Darrieux, Ludvine Sagnier, Firmine Richard   

Klavírista /The Pianist/ - Fran./Poľ./Nem./Veľká Británia – r. Roman Polanski – 3 nominácie

-         najlepší európsky kameraman – Pawel Edelman

Bella Martha a L'Ora di religione - Taliansko – r. Marco Bellochio – 2 + 1nominácia   

-         najlepší mužský európsky herecký výkon – Sergio Castellitto

Sweet Sixteen – Veľká Británia – r. Ken Loach – 3 nominácie

-         Cena FIPRESCI

Hukkle – Maďarsko – r. György Palfi – 1 nominácia

-         Fassbinderova cena /European Discovery/ - za debut

Divine Intervention – Palestína – r. Elia Suleiman – 1 nominácia

-         najlepší neeurópsky film /Cena Screen International Award/

10 minuta – Bosna/Hercegovina – r. Ahmed Imamović – 1 nominácia

-         najlepší európsky krátky film /PRIX UIP/

Etre et avoir – Francúzsko – r. Nicolas Philibert – 1 nominácia

-         najlepší európsky dokumentárny film /PRIX Arte/

Európsky prínos svetovej kinematografii – Victoria Abril – Španielsko – herečka

Cena za celoživotný prínos svetovej kinematografii – Tonino Guerra – Tal. – scenárista

Ceny divákov /výsledky ankety európskeho publika/

-         najlepší režisér – Pedro Almodóvar – Španielsko

-         najlepší herec – Javier Cámara – Hovor s ňou

-         najlepšia herečka – Kate Winslet – Iris    

 

Poznámka na záver – O Európskych filmových cenách sme písali v Informáciách č.11/2002 na s. 7. Pripomeňme, že najviac nominácií – šesť – mal film Muž bez minulosti /Fínsko,

r. Aki Kaurismäki/, ktorý nezískal ani jednu cenu a pritom ho novinári vyhodnotili v osobitnej ankete za najlepší európsky film roku. Pozri Informácie č.10/2002, s.5.    

 

OPRAVA
Prehľad slovenských celovečerných filmov v rokoch 1993 – 2002

Informácie č.12/2002 s.10

Doplňte si: 1999 – Ružové sny – r. Dušan Hanák – obnovená premiéra (1976)

 

Výročná schôdza KFN SSN – FK ic.sk – 14.1.2003 – 1245 hod. 

Vážení kolegovia,

po viac ako dvoch rokoch (14.12.2000), pozývame Vás na výročnú členskú schôdzu, ktorá sa uskutoční v kinosále FK ic.sk po projekcii filmu Teroristka 14.1.2003 od 12.45. Na schôdzi vyhodnotíme činnosť KFN za posledné dva roky, zvolíme nový výbor KFN SSN a zamyslíme sa na tému skvalitnenia našej práce. Pripomíname Vám, že účasť na výročnej schôdzi je prvoradá povinnosť každého člena KFN SSN. Tešíme sa na stretnutie s Vami. Výbor KFN SSN.